How To Market Clothing Brand On Instagram – Со повеќе од 1 милијарда активни корисници месечно, моќта и обемот на Инстаграм не може да се негира, особено кога станува збор за модни брендови. Сепак, со безброј модни брендови кои очајно бараат да се поврзат и да ја претворат својата целна публика на платформата, како може вашиот бренд да се истакне во светот на маркетингот на социјалните медиуми?

Освен ако не сте живееле под карпа, ќе знаете дека маркетингот на Инстаграм за модни брендови може да биде брз, конкурентен и – ајде да се соочиме со тоа – искрено застрашувачки. Модните брендови како Жак Мус го заковаа Инстаграм – за што сведочи нивната иконска модна писта низ полињата со лаванда во Прованса или нивните вирални соработки со модни икони како Кендал Џенер.

How To Market Clothing Brand On Instagram

How To Market Clothing Brand On Instagram

Сепак, не секогаш брендовите за е-трговија со огромни маркетинг буџети можат да извлечат магија за маркетинг на Инстаграм. Брзата модна американска компанија за малопродажба Nasty Gal воведе убиствена маркетинг стратегија на Instagram во текот на изминатата деценија, комбинирана со светла, енергична содржина. Резултатот? Енергична активност на Инстаграм која е полн со привлечни визуелни слики.

How To Market Your Fashion Business On Instagram

Дури и помалите брендови како брендот за облека роден во Австралија, Meshki, успеаја да направат ниша на Инстаграм со нивниот цврст став за позитивноста и инклузивноста на телото. Брендот сега собра над 2,1 милиони следбеници на Инстаграм.

се истакнува? Како можете да ја надополните вашата маркетинг стратегија на Инстаграм за успех, а притоа да останете верни на вредностите на вашиот бренд?

Можеби штотуку почнувате и треба да се фокусирате на градење публика и поврзување со неа, и тоа брзо? Или можеби веќе сте се обиделе во маркетингот на Инстаграм, но тоа сè уште не ви дава солидни резултати?

Во секој случај, ги собравме врвните начини на кои модните брендови можат да ја зајакнат својата маркетинг стратегија на Инстаграм и да ја подобрат својата игра на Инста. Прочитајте за да дознаете повеќе!

How To Start A Clothing Brand: 12 Easy Steps (2023)

Па, зошто маркетингот на Инстаграм е толку успешен за модните брендови особено? Па, визуелната природа на Instagram и леснотијата на споделување и поврзување значи дека платформата е совршено прилагодена на модните брендови и нивните следбеници.

Кога станува збор за модата, секој има свое мислење. Инстаграм го олеснува споделувањето на тие мислења, започнувањето разговори и развојот на посветени модни заедници.

Но, не го земајте нашиот збор за тоа; Лист го нарече Instagram „најмоќниот“ моден тренд за 2018 година. Списанието i-D тврди дека „ниту една друга платформа не ја дефинирала визуелната култура, а особено модата, со таква висцерална семоќ“.

How To Market Clothing Brand On Instagram

Всушност, маркетингот на Инстаграм сега е толку составен во модниот свет што почнуваме да го гледаме

What Is Instagram Marketing: Guide

, наместо обратно. Модните брендови ширум светот почнаа да создаваат светли, срамота облека „достојни за Инста“; Задебелени бои, гласни логоа и чудни пердуви создаваат содржина на Инстаграм со високи перформанси. Овој вид на облека сигурно ќе го закочи палецот за лизгање и ќе се продава како топла колачи на платформата. Од друга страна, суптилното кроење и ткаенините со неутрална боја можеби не секогаш го привлекуваат вниманието на модниот пакет на Инстаграм.

На истиот начин, Инстаграм се наклони кон популарноста на модата на платформата, воведувајќи функции како објави за купување и заеднички објави на Инстаграм. Сето ова им олеснува на инфлуенсерите и соработниците да се поврзат со брендовите на платформата – и обратно!

Ако модните брендови сакаат да се истакнат на изворот на Инста, сè што треба да направат е да создадат привлечна „грамабилна“ содржина, да додадат некои CTA и да ги прикачат своите производи во продавницата на Инстаграм, нели? Па, не… не баш.

Потребно е време, стратегија и напор за да се претворат сите тие „лајкови“ во конверзии и да се поттикне продажбата на континуирана основа.

What Is Instagram Shopping And How To Set Up An Instagram Shop?

Маркетингот на Инстаграм, кога е добро направен, може да го отклучи пристапот до беспрекорен пат до конверзија за модните брендови да ги искористат предностите – НО, сето ова треба да се направи стратешки.

Како и со секој друг маркетинг канал, бизнисите прво треба да ги разберат (а потоа да се поврзат со) потенцијалните клиенти, да воспостават точка на разлика и да го направат патувањето на клиентите што е можно поедноставно. Дури и малите бизниси можат да постигнат дел од колачот на Инстаграм ако одвојат време да ја разберат и да се поврзат со нивната целна публика.

За да ве однесе на правиот и тесен пат, продолжете да читате. Ќе ги откриеме нашите врвни маркетинг тактики на Инстаграм кои можат да им помогнат на брендовите во модната индустрија да забележат успех. На патот, ќе ги истражиме најдобрите од најдобрите модни брендови кои ја усовршија маркетинг играта на Инстаграм.

How To Market Clothing Brand On Instagram

Првите работи прво – оптимизирајте го вашиот профил на Инстаграм. На крајот на краиштата, нема смисла да испраќате безброј потенцијални клиенти на вашиот профил, ако се работи за голем стар хаос штом ќе стигнат таму.

Mango’s Social Media Strategy

Ако веќе сте го направиле ова, размислете дали сè уште би можеле да направите некои подобрувања на вашата страница или не. Бидете сигурни да го проверите следново:

Ако не ги користите Stories на Инстаграм во целост, пропуштате! Со оглед на тоа што е достапен во различен дел од главниот извор, објавувањето на Stories на Instagram ви овозможува

да биде виден од вашата публика и нуди моќни можности за поврзување со вашата публика со визуелна содржина на цел екран.

Ако не сте премногу сигурни каков вид на содржини за приказни да објавите, испробајте една од долунаведените идеи:

How To Become A Brand Ambassador On Instagram In 2022

За да извлечете поголема километража од вашите приказни на Инстаграм, можете исто така да ја објавите вашата приказна како ролна или да ја додадете на вашата страница со Најдобри моменти.

Во минатото, некои брендови сметаа дека Stories на Instagram се малку излишни. На крајот на краиштата, секако, Stories може да биде многу привлечна, но која е поентата да тонеме пари во формат на содржина што е достапен само 24 часа?

Потоа Instagram ја објави лентата Highlights. Сместена под био биографијата на корисникот на Инстаграм, лентата Highlights им овозможува на корисниците да ги зачуваат своите најдобри приказни во овие макари, кои можат да се означат според она што го содржат.

How To Market Clothing Brand On Instagram

Притоа, корисниците на Инстаграм можат да го продолжат животниот век на приказните на Инстаграм подолго од 24 часа и да зачуваат важна содржина или содржина со високи перформанси.

How To Make Money On Instagram: 7 Tips For 2023

На пример, гигантот за е-трговија на облека, Revolve, додаде различни макари во нивната лента за Определување. Овие категории содржат содржини за настани како што е Модната недела во Њујорк, како и Најдобри моменти за различни соработки и кампањи што ги воделе.

Има толку многу различни макари за нагласување што можете да ги додадете, но многу модни брендови ќе додадат макари за нагласување и ќе ги додадат во следните категории:

Сега кога го оптимизиравте вашиот профил на Инстаграм, време е да размислите за содржината. Вашата содржина навистина е лебот и путерот на вашиот успех на Инстаграм.

Вашата стратегија за содржина треба да ги води вашите напори за создавање содржина, па ако сè уште не сте ја создале, сега е време!

How To Start An Online Clothing Business In Just 7 Steps [2023 Update]

Успехот на Инстаграм започнува и завршува со релевантна висококвалитетна содржина. Пред сè, секоја содржина што ја креирате треба да постигне едно од петте E:

Можеби нема да видите успех веднаш, но, ако продолжите да експериментирате, наскоро ќе ја откриете содржината што работи за вашиот бренд.

На пример, брендот за облека Cotton On објавува комбинација од рамни облоги, содржина на начин на живот, содржина генерирана од корисниците, корисни видео содржини и слики од кампањата.

How To Market Clothing Brand On Instagram

Брендовите како народната облека, сепак, зборуваат за малку поинаква демографија. Брендот објавува комбинација од слики и видеа на производи кои ги едуцираат корисниците на Инстаграм за одржливост и дизајн.

How To Market Your Clothing Brand: 17 Must Try Ideas

Кога станува збор за модните брендови на Инстаграм, кампањите со инфлуенсери можат да бидат моќен начин да ги промовирате вашите производи и да го проширите вашиот досег до масите. Дури и микро-инфлуенсерите можат да бидат составен дел кога станува збор за објавување на името на вашиот бренд таму.

Некои маркетери го сведуваат маркетингот со инфлуенсери на Инстаграм до ликовна уметност. Брендовите како Farfetch соработуваат со сите, од дизајнери до уметници и инфлуенсери за да ја прошират свеста за брендот. Ова не само што создава уникатна и привлечна содржина, како што гледаме подолу, туку значи и дека овие соработници ја споделуваат содржината на нивните канали со нивната широка публика, што значи дека содржината на кампањата брзо станува вирална.

NAKD Fashion е уште еден бренд за облека што го прифаќа инфлуенсерскиот маркетинг, соработувајќи со микро Инстаграм инфлуенсери до добро познати мега инфлуенсери со милиони следбеници на Инстаграм.

Давајќи им на своите инфлуенсери кодови за попуст, како што имаат со инфлуенсерот Фреја Килин, тие можат да видат кои инфлуенсери можат успешно да ја претворат својата публика.

How To Sell Products On Instagram Without Website — Getsitecontrol

Содржината на инфлуенсерите исто така може да им обезбеди на маркетерите дополнителен проток на содржина. Можете да додадете содржина на влијателни лица или содржина генерирана од корисници во вашиот постоечки календар со содржини за понатамошно промовирање на вашите производи. Секоја слика или видео што го генерира инфлуенсерот е она што не треба да го креирате сами!

Бидете креативни со вашата содржина за инфлуенсер; Замолете ги да креираат упатства, видеа за стилизирање, водичи за подароци и повеќе! Само не заборавајте да воспоставите јасни метрики за мерење на вашите кампањи со влијателни лица

Можете да го процените досегот, ангажираноста, да ги прегледате коментарите и да го измерите бројот на продажби и нивната големина на кошницата, доколку на вашите избрани инфлуенсери на Инстаграм им е даден единствен код за попуст.

How To Market Clothing Brand On Instagram

Ајде да се соочиме; Инстаграм е социјалната мрежа што ја користи модниот пакет. Но, тоа исто така значи дека тоа може да биде многу конкурентен пејзаж, полн со други модни брендови кои го бараат вниманието на нивната избрана демографска слика. Затоа, треба да се истакнете со креативна содржина!

Ways To Get More Followers On Instagram (2023)

Инстаграм Stories нуди бескрајни можности за маркетерите да станат креативни. Користете анкети, прашања и квизови на приказните на Инстаграм за да ја поттикнете вашата публика да комуницира.

Ова може да биде и совршен начин да ја вклучите вашата публика. Може да отвори разговори со вашите следбеници за сè, од вашите производи и услуги до она што корисниците би сакале да го видат на социјалните мрежи. Овој дијалог може да биде важен извор на повратни информации и инспирација, па дури и може да се вклучи во цените, грижата за клиентите,

How to brand on instagram, how to market clothing brand, how to market on instagram, how to brand your instagram, promoting clothing brand on instagram, how to get brand deals on instagram, how to become a brand ambassador on instagram, how to promote your brand on instagram, how to launch a brand on instagram, how to promote your clothing brand on instagram, how to market your brand on instagram, how to grow a brand on instagram

Categorized in: